Bizi takip edin
|
EN

Sistem ve Operasyon Müdürlüğü

Kartlı Geçiş Sistemi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Kartlı Geçiş Sistemi projesi 2007 yılında hayata geçirilmiştir. Mevcut sistemden 7000 kadar kullanıcı faydalanmaktadır.

Kartlı geçiş sistemi donanımları IP tabanlı olarak mevuct kampüs ağına entegre çalışacak şekilde konfigüre edilmiş ve sistemin tüm kampus genelinde kesintisiz ve sağlıklı olarak çalışması sağlanmıştır.

Kartlı Geçiş Sistemimiz temel olarak 3 ana konuya hizmet etmektedir;

1.)    Kontrollü geçiş sistemleri
2.)    Yemek İşlemleri
3.)    Ödeme, Harcama Sistemleri

1.Kontrollü geçiş sistemleri

Üniversite kapı giriş-çıkış işlemleri üniversite kimlik kartı ile (EkoKart) ile yapılabilmektedir. Tüm öğrenciler ve personel tarafından kullanılmakta olan kartlarda, kişi fotoğrafı ile kişisel bilgileri de görsel olarak üzerinde barındıran elektronik akıllı Mifare kart teknolojisi kullanılmakta olup, kartların üretimi, Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesindeki Kart İşlem Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

Üniversitemiz geçiş sistemleri 3 farklı noktadaki ana giriş kapılarında kullanılan toplamda 13 adet turnikeden oluşmaktadır. Tüm turnike ve kapı geçiş sistemleri için toplamda 13 adet terminal cihazı kullanılmaktadır.

Turnike sistemlerine ek olarak araç geçiş işlemlerinin yapıldığı 3 ayrı noktada giriş-çıkış yönlü bariyer sistemi bulunmaktadır. Bunlardan 2 adeti sisteme entegre çalışmakta olup araç giriş çıkış işlemlerindeki geçişler kart okutmak suretiyle yapılabilmektedir. Turnike geçiş sistemleri dışında üniversitemiz GSTF binasında toplam 15 adet kapı giriş çıkış noktasında (laboratuvar, derslik, stüdyo gibi) kapı geçiş kontrolü uygulaması yapılmaktadır. Tüm geçiş işlemleri raporlanabilmektedir.

2.Yemek Hakkı Kullanım İşlemleri

Üniversitemiz personeli kampüs içersindeki yemek yenilebilecek noktalarda (restorant, kafeterya, kantin) bulunan POS cihazlarına mevcut personel kartlarını göstermek suretiyle yemek haklarını kullanabilmektedirler. Böylelikle fiş uygulaması ortadan kaldırılarak gereksiz iş gücü engellenmiştir. Yemek hakları sadece aynı gün için geçerli olup ertesi güne devretmeycek şekilde yapılandırılmıştır.

3.Ödeme, Harcama Sistemleri

Üniversitemiz tarafından öğrencilerimize sunulmakta olan bazı ücretli işlemlerde (print-out- transkript, kitap iade gecikmesi vb.) öğrencilerimiz mevcut kartlarını kullanarak ödeme yapmaktadırlar. Bunun için muhasebe birimine müracaat ederek harcama yapacakları kadar tutarın kartlarına yüklenmesi sağlarlar. Harcama noktalarına müracaat etmek suretiyle harcama noktalarında bulunan pos cihazlarına kartlarını okutarak harcama işlemeni gerçekleştirmektedirler.İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.